Posted: Wed, 06/03/2020 - 1:49pm Updated: Wed, 06/03/2020 - 3:07pm
Name Teacher's Subject/Grade School Name School Corporation
       
Mentors
Dennis Briciu Third Knox Community Elementary School Knox Community School Corporation
Lauren Bridgeman Fifth - Math & Science Hal E. Clark Middle School Lake Central School Corporation
Dane Brown Seventh - Math 2019/20 & Sixth - Math/Science/Core+ 2020/21 Benjamin Franklin Middle School Valparaiso Community Schools
Holly Flesher Third James Whitcomb Riley Elementary School New Castle Community School Corporation
Andrew Kauffman K-5 - Master Teacher & Instructional Coach Chandler Elementary School Goshen Community Schools
Bonnie Osborn 6-8 - Special Education North Putnam Middle School North Putnam Community Schools
Reginald Paige 9-12 - Chemistry & Physics West Side Leadership Academy Gary Community School Corporation
Erin Parker 9-12 - English & Journalism LaPorte High School LaPorte Community School Corporation
Katie Sangiorgio Eighth - U.S. History Greenfield Central Junior High School Greenfield-Central Community Schools
Paul Utterback Eighth - English Crawfordsville Middle School Crawfordsville Community Schools
       
Teachers
Sheila Akinleye Eighth - Math Northview Middle School MSD Washington Township
Ty Artherhults U.S. History & Sociology Hobart High School School City of Hobart
Sarah Bailey PreK - General & Special Education Culver Elementary School Culver Community Schools Corporation
Jennifer Boone Fifth Yorktown Elementary School Yorktown Community Schools
Candace Bradford 4 & 5 - Emotional Disabilities Warren G. Harding Elementary School School City of Hammond
Kristen Bruna 9-12 Christel House Christel House
Jennifer Bryant Coach Meadowlawn Elementary School Twin Lakes School Corporation
Abi Bymaster 9-12 - Biology McCutcheon High School Tippecanoe School Corporation
Jessica Carlson 6-8 - Instructional Coach & Licensed ELA Garrett Middle School Garrett-Keyser-Butler Community School Corporation
Tabitha Cole Seventh - Math Shelbyville Middle School Shelbyville Central Schools
Hannah Coogan 7 & 8 - Special Education Greenfield Central Junior High School Greenfield Central Community Schools
Amanda DeCrastos K-6 - Instructional Data Coach Wilbur Wright Elementary School New Castle Community School Corporation
Leigh Anne Eck Sixth - ELA George Rogers Clark School Vincennes Community School Corporation
Howard Esterline Seventh - Math Greenwood Middle School Greenwood Community School Corporation
Melanie Evans Eighth - Math South Ripley Junior High School South Ripley Community School Corporation
Megan Fitzgerald 5 & 6 -  ELA & Design Thinking Invent Learning Hub Invent Learning Hub
Katie Foster Kindergarten Mill Creek East Elementary Mill Creek Community School Corporation
Roberta Gale Third Carl Wilde School 79 Indianapolis Public Schools
Keeley Glasper Second North Side Elementary School East Noble School Corporation
Dalton Greenwell 5 & 6 - Math Cedar Hall Community School Evansville Vanderburgh School Corporation
Laura Groover 10-12 Hinds Career Center Elwood Community School Corporation
Allison Haltom KG-4 - English Southeastern Elementary School Hamilton Southeastern Schools
Elyssa Haskell 10-12 - Algebra 2 & 11-12 - Dual Credit Economics Switzerland County Senior High School Switzerland County School Corporation
Hilary Hester Second - Elementary Joshua Academy Charter School State Operated School
Jill Hostetler Fourth Concord Ox Bow Elementary School Concord Community Schools
Jesika Hostetler Second Lawrenceburg Primary School Lawrenceburg Community School Corporation
Michelle Howard Sixth - ELA & Social Studies Avon Intermediate School East Avon Community School Corporation
Heather Jackson 10-12 - Chemistry & Forensics Danville Community High School Danville Community School Corporation
Alan Layman Math Michigan City High School Michigan City Area Schools
Corey Layton Sixth - ELA Sand Creek Elementary School Jennings County School Corporation
Jennifer Love Fifth -  Math & Science Louis B. Russell Jr. School 48 Indianapolis Public School
Kristi Lucht Sixth Traders Point Christian Academy Traders Point Christian Schools
Amy McClelland K-4 - STEM Maple Glen Elementary Westfield-Washington Schools
Holly Miller Sixth - STEM Riverside Intermediate Hamilton Southeastern Schools
Jennifer Nance 6-8 Vocal Music McGary Middle School Evansville Vanderburgh School Corporation
Lori Olin K-3 - Title 1 Teacher JB Stephens Elementary School Greenfield-Central Community Schools
Jamie Ranucci ESL Matchbook Learning at Wendell Phillips School 63 Matchbook Learning
Diane Rodriguez 7-12 - Mathematics & CCR Bridges Bloomfield Jr.-Sr. High School Bloomfield School District
Brittany Russell Sixth - Math Covington Middle School Covington Community School Corporation
Selena Schraven Algebra 2 & Geometry Indianapolis Metropolitan High School Goodwill Education Initiatives
Kerry Sensenbrenner Sixth - Science & Computer Science Thompkins Middle School Evansville Vanderburgh School Corporation
Nathaniel Shafer 9-12 - Math Decatur Central High School MSD Decatur Township
Erin Stallings Curriculum Specialist Warrick County School Corporation Warrick County School Corporation
Rebecca Swander Sixth - Science Yorktown Middle School Yorktown Community Schools
Amanda Thompson 5-8 - Math Enlace Academy Neighborhood Charter Network
Carmen Watkins 9-12 - Math & Algebra 2 New Albany Senior High School New Albany-Floyd County Consolidated Schools
Karen Webb 6-8 - Media Specialist & Technology Resource Honey Creek Middle School Vigo County School Corporation
Danielle Wiley First - General Education Sand Creek Elementary Jennings County School Corporation
Kristi Williamson 7-8 - English New Castle Middle School New Castle Community School Corporation
Allison Younggreen Second F. Willard Crichfield Elementary LaPorte Community School Corporation
Caitlin Zahn Math Westfield High School Westfield-Washington Schools
Jessica Zepik Media Specialist East Elementary School South Madison Community School Corporation
Mary Zromkoski Fifth - General Education Cooks Corners Elementary School Valparaiso Community Schools